Oświetlenie wewnętrzne

Rewolucja LED

Od lat rynki oświetlenia wnętrz pojazdów przygotowywały się do LED-owej rewolucji, której skutki są obecnie widoczne: systemy LED przestały być kosztowną fanaberią. Są powszechnie uważane za rozwiązanie estetyczne, trwałe, na dłuższą metę najbardziej ekonomiczne i jako takie najczęściej wybierane do oświetlania wnętrz pojazdów szynowych.

Sprawność przetwarzania prądu elektrycznego na światło w przypadku LED sięga nawet 44%, co w porównaniu z oświetleniem żarowym osiągającym 5% oznacza radykalne obniżenie zużycia energii. Oświetlenie fluorescencyjne jest rozwiązaniem energooszczędnym w porównaniu z oświetleniem żarowym. Niestety ze sprawnością niewiele przekraczającą 20% jest rozwiązaniem nadal znacznie mniej efektywnym energetycznie niż oświetlenie LED.


oświetlenie wewnętrzne wnętrza kst pommard

Zalety technologii

Oprócz radykalnych oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, oświetlenie diodowe jest bardzo odporne na wstrząsy i drgania. W dłuższych okresach zmniejsza to koszt wymiany uszkodzonych elementów. Trwałość elementów oświetleniowych LED jest dobrze widoczna w aplikacjach mobilnych. Można liczyć nawet na 50 tysięcy godzin pracy. Jest to 5 do 10 razy dłużej, niż w przypadku tradycyjnych żarówek, czy 3 do 5 razy dłużej, niż w przypadku elementów fluorescencyjnych. Należy zwrócić uwagę, że trwałość oświetlenia LED zależy w dużym stopniu od jakości konstrukcji obudowy. W przeciwieństwie do klasycznej żarówki, diody emitują największą ilość ciepła „do tyłu”, skąd musi ono być skutecznie odprowadzane.

Kolejną zaletą jest mniejsza przestrzeń zajmowana przez elementy świetlne. W przeciwieństwie do źródeł fluorescencyjnych, oświetlenie LED nie zawiera żadnych gazów i substancji stwarzających zagrożenie w przypadku uszkodzenia mechanicznego.

Barwa światła

ocieplanie i wygluszanie oswietlenie wewnetrzne rury i przewody klimatyzacja wentylacja ogrzewanie samochodu pommard łomianki

Innym bardzo ważnym parametrem jest tak zwany wskaźnik oddawania barw (Colour Rendering Index – oznaczany CRI lub Ra). Dla światła monochromatycznego wynosi 0%, dla pełnego widma światła słonecznego osiąga 100%. Nie jest prawdą, że oświetlenie diodowe musi charakteryzować się bardzo niskim współczynnikiem CRI. W przypadku wysokiej klasy produktów, CRI sięga 80%, czyli więcej niż w oświetleniu fluorescencyjnym uzyskującym wartości na poziomie 60%.

Masz więcej pytań?

Zadzwoń: +48227322455 lub napisz do nas: kolej@pommard.pl